Europol, siber suç çeteleri tarafından kullanılan VPNLab’ı kapattı

Kaynak: Europol

Europol tarafından gerçekleştirilen operasyon neticesinde fidye yazılım grupları dahil çeşitli siber suç çetelerine hizmet veren Vpnlab.net’e ait sunucular kapatıldı.

Operasyon  Almanya, Hollanda, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Macaristan, Letonya, Ukrayna, ABD ve İngiltere’de kolluk kuvvetleriyle birlikte Europol tarafından gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında VPNLab tarafından işletilen 15 sunucuya el konulup, kapatıldı. Diğer operasyonların aksine herhangi bir tutuklama işlemi gerçekleştirilmedi ve şu an için web sitesine gidildiğinde Europol tarafından hazırlanan metin gözükmektedir.

2008 yılından bu zamana kadar faaliyet gösteren VPNLab, OpenVPN tabanlı olarak geliştirilmişiti. Müşterilerinin bağlantılarını gizlemek ve anonimleştirmek için 2048 bit şifreleme kullanıyordu. Genel itibariyle de 60 Dolar karşılığında isteyen kişilere bu himzeti sağlıyorlardı.

Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı Edvardas Šileris yaptığı açıklamada, “Bu soruşturma kapsamında gerçekleştirilen eylemler, suçluların izlerini çevrimiçi saklama yollarının tükenmekte olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Europol, sunucularda bulunan verilerle birlikte kapatılmasının bir sonucu olarak, 100’den fazla işletmeyi yaklaşmakta olan siber saldırılar konusunda bilgilendirebildiklerini belirtti.

Önceki Yazı

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), REvil fidye yazılımı çete üyelerini tutukladı

Sonraki Yazı

Ukrayna hükümetine ait web siteleri, bilgisayar korsanları tarafından hedef alındı

İlgili İçerikler