Siber suçlular tarafından kullanılan DoubleVPN, Hollanda polisi tarafından kapatıldı

Hollanda polisinin önderlik ettiği, uluslararası kolluk kuvvetleriyle birlikte gerçekleştirdiği soruşturma çerçevesinde, siber suç çetelerinin gerçekleştirdiği kötü amaçlı faaliyetleri gizleme adına kullandıkları DoubleVPN adlı servisin bu hafta itibariyle tamamıyla kapatıldığı duyuruldu.

Rusya kaynaklı bir servis olan DoubleVPN, fidye yazılımı operatörlerinin ve kimlik avı dolandırıcılarının konumlarını ve kimliklerini maskelemek için hem Rusça hem de İngilizce konuşulan yeraltı siber suç forumlarında yoğun bir şekilde reklamı yapılan ve kullanılan bir servis olarak biliniyor. DoubleVPN tarafından, bu hizmeti alan kişilere yüksek düzeyde anonimliği sağlama adına çok katmanlı VPN hizmeti sağladığı iddia edilenler arasında yer alıyor. Diğer bir iddia ise bu hizmeti alan kişilere ait herhangi bir log kaydının tutulmadığı da yer alıyor. Verilen hizmetlerin ise aylık 25 – 200 dolar arasında gibi bir ücrete denk geldiği belirtiliyor.

29 Haziran 2021 tarihinde Hollanda polisinin liderliğinde, Europol ve Eurojust ile kordineli çalışmasıyla birlikte DoubleVPN servisi tamamıyla kapatıldı. Yapılan operasyon çerçevesinde DoupleVPN’e ait müşteri bilgileri, log kayıtları, istatistikler ve diğer bilgilerin ele geçirildiği belirtiliyor.

Önceki Yazı

Lorenz fidye yazılımı için ücretsiz bir şifre çözücü geliştirildi

Sonraki Yazı

Gozi Malware çete üyesi Kolombiya’da tutuklandı

İlgili İçerikler