Kırgızistan, çocukların ruh sağlığını korumak için TikTok’u yasakladığını duyurdu

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, çocukların zihinsel gelişimi ve sağlığı üzerindeki olumsuz ve zararlı etkilerini dile getiren 18 STK’nın görüşünü kabul ederek popüler sosyal medya platformu TikTok‘un ülke genelinde yasakladı.

30 Ağustos’ta ilgili bakanlık tarafından Dijital Kalkınma Bakanlığı’na verilen dilekçede zararlı içeriğin sınırsız kullanılabilirliğinden ve uygulamada yaş sınırlamasının bulunmamasından endişe duyulduğu belirtildi. Bakanlık, TikTok’un kullanıcıyı kısa kliplerden oluşan sanal bir dünyaya sürüklediğini ve bunları izledikten sonra bazı gençlerin, yaşamı tehdit eden belirli videoları taklit etmeye çalıştığını dile getiriyor.

Bu kapsamda Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı TikTok’u incelediği zamanlarda platformun, kullanımı esnası sırasında çocukların sağlığına ve gelişimine zararlı bilgiler ve yaş kategorisi kontrolünde bir kısıtlama bulunmadığını tespit etmiş.

Bakanlık bu kararın birdenbire ortaya çıkmadığını, bu kararın alınırken hem çok sayıda vatandaştan gelen şikayet ve toplamda 18 STK’dan da gelen görüş birliği sonrasında alındığını belirtti.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, ülke sınırları içerisinde TikTok’a erişimin kısıtlanmasına ilişkin kararı, mevzuat çerçevesinde uygulanması için ilgili dilekçeyi Dijital Kalkınma Bakanlığı’na gönderdi.

Önceki Yazı

X, gizlilik politikasını güncelleyerek biyometrik verileri ve istihdam geçmişini toplayacak

Sonraki Yazı

Okta, ayrıcalıklı erişim kazanmayı amaçlayan sosyal mühendislik saldırıları konusunda müşterilerini uyardı

İlgili İçerikler