Hollanda polisi, fidye yazılım saldırılarıyla ilişkili 3 kişiyi tutukladığını duyurdu

Amsterdam polisinin siber suçlar birimi, kesin sayısı bilinmemekle beraber yüzlerce küçük, orta ve büyük kuruluşların ağlarına sızarak verilerini şifreledikten sonra fidye parası isteyen 3 kişiyi, 25 Ocak’ta tutukladığını duyurdu. Ancak, bu kişilerin hangi fidye yazılım çetesi lideri ya da hangi grup adına çalıştığı ile ilgili bir detay verilmemiş.

İlgili soruşturma, Hollanda merkezli büyük bir şirketin veri hırsızlığı ve akabinde fidye şantajını Mart 2021’de yetkili makamlara bildirmesinden sonra başlatılmış. Soruşturma sırasında, hem ulusal hem de uluslararası muhtemelen binlerce küçük ve büyük şirket ve kurumun son yıllarda aynı yöntemlerle verilerinin ele geçirildiği ortaya çıktı.

Tehdit aktörlerinin sadece verileri çalıp, kurban fidye ödemedikçe sızdırmakla mı tehdit ettikleri ya da dosyaları da mı şifreledikleri detayı verilmemiş. Ancak istedikleri fidye ücretini alabilmek için kurbanlarının verilerini herkese açık olarak yayınlama şantajını gerçekleştiriyor. Buradaki adı belirtilmeyen tehdit aktörleri ise kurbanların büyüklüğüne göre 100 ile 700 bin euro arası fidye ücreti talep etmiş.

Önceki Yazı

Avrupa Komisyonu, güvenlik endişeleri nedeniyle kurumdaki çalışanların mobil cihazlarında TikTok kullanmasını yasakladı

Sonraki Yazı

Kanada hükümeti, çalışanlara verilen mobil cihazlarda TikTok kullanımını yasakladı

İlgili İçerikler

FBI, Hive fidye yazılım çetesinin sunucularını ele geçirdi ve şifre çözme anahtarlarını elde etti

Son bir kaç yıldır en aktif fidye yazılım çetelerinden biri olan Hive'a ait sunucu altyapısının, ABD ve Avrupa'daki kolluk kuvvetleriyle birlikte Europol'ün de desteklediği ortak operasyon çerçevesinde ele geçirildiği belirtildi. FBI, Hive sunucularını nasıl tespit ettiğini açıklamazken, basın toplantısında da herhangi bir tutuklama veya iddianame duyurmadı.
Detaylar