Ukrayna, NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ne katılmak için anlaşma imzaladı

Ukrayna, savaşın başlamasında bu yana hem sahada hem de dijital dünyada Rusya’ya karşı vermiş olduğu mücadele birinci yılını doldurmasına yaklaşırken, siber güvenlik alanında NATO ile yeni bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Ukrayna, merkezi Estonya’da bulunan NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ne (CCDCOE) katılımına ilişkin resmi bir teknik anlaşmanın imzalandığını duyurdu. İlgili anlaşmanın tam olarak resmi bir duruma gelebilmesi için CCDCOE’ye üye tüm ülkelerin de bu anlaşmayı onaylayıp, imzalaması gerekiyor.

Ukrayna’nın CCDCOE’ye üyelik başvurusu Devlet İstihbarat Teşkilatı’nın katılımıyla Ağustos 2021’de başlatılırken, 4 Mart 2021 tarihinde Ukrayna’ya resmi olarak “katkıda bulunan katılımcı” rolü verildi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin (NSDC) yaptığı açıklamaya göre, bu tür bir işbirliği Ukrayna ve NATO’nun Rusya’dan gelenler de dahil olmak üzere ortak siber tehditlere daha etkili bir şekilde karşı koymasına yardımcı olacak.

Gerçekleştirilen bu anlaşmayla birlikte Ukrayna, NATO’nun en son teknolojisine ve araştırmalarına erişirken, CCDCOE üye ülkeleride savaş sırasında siber saldırılara karşı nasıl savunma yapacakları konusunda Ukrayna’dan daha fazla şey öğrenecekler.

NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCD COE), 14 Mayıs 2008 tarihinde NATO’nun siber savunma kapasitesinin artırımı amacıyla Estonya’nın başkenti Tallinn’de kurulmuş uluslararası bir askeri merkez olarak geçiyor. Merkez bünyesinde siber Güvenliğin gerek teknik, gerekse hukuki ve uluslararası ilişkileri ilgilendiren konularında çok çeşitli faaliyetler yürütülüyor. Bu faaliyetler arasında dünyanın en büyük uluslararası siber savunma tatbikatı olarak geçen Locked Shields yer alıyor.

Önceki Yazı

Yunanistan’ın veri koruma kurumu, casus yazılım şirketi Intellexa’ya 50 bin euro para cezası verdi

Sonraki Yazı

WhatsApp, GDPR’ı ihlal ettiği gerekçesiyle DPC tarafından 5,5 milyon euro para cezasına çarptırıldı

İlgili İçerikler