The Guardian gazetesi şüpheli bir fidye yazılım saldırısı yaşadı, personele ofise gelmemesi söylendi

İngiltere merkezli dünyanın önde gelen gazetelerinden biri olan The Guardian, Salı günü ciddi bir siber saldırıya maruz kaldığı ve bunun bir fidye yazılım saldırısı olabileceğini düşünüyor. Saldırı sebebiyle ofis çalışanlarının haftanın geriye kalanında ofise gelmeyip, evden çalışmaları istenildi.

Gerçekleştirilen saldırının Salı gecesinin geç saatlerinde başladığı belirtiliyor. Saldırı sonrasında ana web sitesi yayın hayatına devam ederken, BT altyapısında yer alan bazı kısımlarının bu saldırıdan etkilendiği belirtildi. Saldırı sonrası ofisteki personelin haftanın geriye kalan kısmında evden çalışmaları istenildi. Saldırının arkasındaki tehdit aktörleriyle ilgili herhangi bir bilgi henüz bulunmuyor, bunun yanında saldırganların herhangi bir veriye erişmiş veya çalmış olabileceği de henüz netlik kazanmamış.

Guardian Media Group CEO’su Anna Bateson ve Yazı İşleri Müdürü Katharine Viner’ın personelle paylaştığı mesajda son 24 saat içinde BT ağını ve sistemlerini etkileyen ciddi bir olay olduğu, bunun da bir fidye yazılımı saldırısı olduğuna inandıklarını ancak tüm olasılıkları değerlendirmeye devam ettiklerini belirtmiş.

Önceki Yazı

Kiralık DDoS hizmeti veren 48 servis kapatıldı, yönetici olduğu iddia edilen 7 kişi de tutuklandı

Sonraki Yazı

Meta, uzaktan kod yürütme hatalarını ortaya çıkarmak için araştırmacılara 300 bin dolara kadar ödeme yapacak

İlgili İçerikler

Ukrayna polisi, yaklaşık 18 bin Kazakistan vatandaşını dolandıran sahte çağrı merkezini kapattı

Ukrayna Siber Polis Departmanı tarafından geçen hafta Perşembe günü yayınlanan açıklamaya göre Kazakistan'da binlerce kişiyi dolandıran bir yeraltı çağrı merkezi Ukraynalı yetkililer tarafından bir operasyon çerçevesinde ele geçirilip, çökertildi. Operasyon kapsamında yakalanan kişilerle ilgili herhangi bir ayrıntı verilmedi.
Detaylar