GitHub, GitLab, Azure DevOps ve BitBucket güvenli olmayan SSH anahtarlarını iptal etti

Popüler ve en çok tercih edilen kod barındırma servisleri olan Azure, GitHub, GitLab ve BitBucket platformları, GitKraken adlı popüler bir Git GUI yazılım istemcisindeki bir güvenlik açığının keşfedilmesinden sonra SSH anahtarlarının toplu iptal işlemlerine başladı.

AxaSoft tarafından yayınlanan blog gönderisinde, geliştiricilerin GitKraken uygulamalarını Azure DevOps, GitHub, GitLab, BitBucket veya diğer uzak Git kaynak kodu barındırma sunucularındaki hesaplara bağlamasına izin vermek için programlı olarak SSH anahtarları oluşturulmasına izin veren bir JavaScript kütüphanesi olan keypair’deki bir açıktan kaynaklandığını belirtti. Keypair’deki açığın da GitKraken istemcisinin zayıf SSH anahtarları oluşturmasına sebep olmuş ve GitKaren istemcisinin 7.6.x, 7.7.x, 8.0.0 sürümlerini etkilemiş.

Axosoft, sorunu öğrenir öğrenmez GitKraken uygulamasının içindeki keypair kütüphanesini değiştirip, güncel sürüm olarak 8.0.1 yayınladı. Ayrıca dört platformu da bilgilendirdiği belirtiyor.

Axosoft’un blog gönderisinden kısa bir süre sonra Azure DevOps , GitHub , GitLab ve Atlassian’ın BitBucket güvenlik ekipleri, kaynak kodunu senkronize etmek için GitKraken uygulamasının kullanıldığı hesaplara bağlı tüm SSH anahtarlarını iptal etmeye başladı. Bu dört platform artık kullanıcılardan farklı bir Git istemcisi veya güncellenmiş bir GitKraken uygulaması kullanarak yeni SSH anahtarları oluşturmalarını istiyor. Fakat şu ana kadar bu açığın kullanıldığına dair bir saldırı görülmedi.

Önceki Yazı

Ukrayna kolluk kuvvetleri, bir DDoS operatörünü tutukladı

Sonraki Yazı

Google: 50’den fazla ülkeden 270’den fazla devlet destekli tehdit aktörünü takip ediyoruz

İlgili İçerikler

Google, 2022 yılında rekor kırarak güvenlik araştırmacılarına 12 milyon dolardan fazla ödül dağıttı

Google, ürün ve hizmetlerindeki güvenlik açıklarını tespit eden araştırmacılara hata ödül avcılığı programı kapsamında 2022 yılı boyunca rekor kırarak toplamda 12 milyon doların üzerinde ödül ücreti verdi. 2021 yılı ile karşılaştırıldığında, bu kapsamda siber güvenlik araştırmacılarında toplamda 8,7 milyon dolar ödül ücreti vermişti.
Detaylar