Google, Mandiant’ı 5,4 milyar dolarlık anlaşmayla satın alacak

Google tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, siber güvenlik ve müdahele alanında faaliyet gösteren Mandiant’ı hisse başına 23 ABD Doları karşılığında tamamen nakit bir işlemle satın almak için kesin bir anlaşma imzalandığını duyurdu. Mandiant’ın net nakdi dahil yaklaşık 5.4 milyar dolar değerinde olduğu ve satın alma tam olarak tamamlandıktan sonrada Google Cloud tarafına katılacağı belirtiliyor.

Son zamanlarda medyada çıkan haberlere göre Mandiant’ın Microsoft tarafından satın alınacağı ile ilgili iddialar konuşuluyordu. Fakat iddialar beklendiği gibi çıkmadı ve Mandiant, Google tarafından satın alındı. Bu satın almaya birlikte Google, 2012 yılında 12.5 milyar dolara satın alınan Motorola’dan sonraki en büyük satın alımı gerçekleştirmiş oldu. Fakat satın alımdan 2 yıl sonra Motorola, büyük bir zarar edilerek Lenovo’ya satılmıştı.

2004 yılında Kevin Mandia tarafından Red Cliff Consulting adı altında kurulan Mandiant, devlet destekli siber casusluk kampanyaları ve olay müdahale çalışmaları kapsamında yayınladığı ayrıntılı raporlarlar ile siber güvenlik endüstrisinde tanınmaya ve daha fazla bilinmeye başlanmıştı. 2013 yılının sonlarına gelindiğinde ise FireEye tarafından satın alındı. 2021 yılının Haziran ayında ise FireEye, Mandiant tarafından 1,2 milyar dolara Symphony Technology Group’a satıldı.

Önceki Yazı

Scooter paylaşım uygulaması Martı, veri ihlali yaşadığını duyurdu

Sonraki Yazı

Twitter, sansürle mücadele etme adına Tor üzerinde çalışabilen web sitesini duyurdu

İlgili İçerikler