Ukrayna Polisi, kara para aklayan bir siber suç çetesini çökertti

Ukrayna kolluk kuvvetleri tarafından yapılan basın açıklamasında,  kripto para cüzdanlarından para çalmak ve diğer siber suç örgütleri için kara para aklamak konusunda uzmanlaşmış bir siber suç çetesinin ifşa edildiği belirtildi. Darknet üzerinden müşterilerine hizmet veren çete, ABD makamları ile yürütülen ortak operasyon sonucunda ele geçirildi.

ABD makamlarının desteğiyle, Ukrayna ulusal polisi ve Başsavcılık’ın katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda, Güney Ukrayna’nın Mykolaiv kentindeki adreslerde aramalar yapıldı. Yetkililer, kullanıcılara zararlı yazılım bulaştırmak ve elde ettikleri suç gelirlerini aklamak için kullanılan donanım kaynaklarına, yazılım programlarına ve diğer materyellere el koyduklarını belirtti.

Kaynak: NPU

Toplanan bilgi ve materyallerin, Ukraynalı suçluların yabancı müşterileri de dahil olmak üzere tüm sorumlu kişileri kovuşturmak için analiz edildiği açıklandı ancak olaya karışanların sayısı ve tutuklu olup olmadıklarına ilişkin ayrıntı verilmedi.

Yetkililer, çeşitli finansal hizmetler aracılığıyla transfer edilen fonların çoğunlukla dünyanın farklı yerlerinde siber hırsızlık ve bankacılık sistemlerine saldırı yapan bilgisayar korsanlarına ait olduğunu düşünüyor.

Önceki Yazı

AtomSilo, Babuk ve LockFile fidye yazılımı türleri için ücretsiz şifre çözücüler yayınlandı

Sonraki Yazı

Europol, 1800’den fazla siber saldırının arkasında olduğu düşünülen 12 kişiyi tutukladı

İlgili İçerikler

Ukrayna polisi, yaklaşık 18 bin Kazakistan vatandaşını dolandıran sahte çağrı merkezini kapattı

Ukrayna Siber Polis Departmanı tarafından geçen hafta Perşembe günü yayınlanan açıklamaya göre Kazakistan'da binlerce kişiyi dolandıran bir yeraltı çağrı merkezi Ukraynalı yetkililer tarafından bir operasyon çerçevesinde ele geçirilip, çökertildi. Operasyon kapsamında yakalanan kişilerle ilgili herhangi bir ayrıntı verilmedi.
Detaylar